You are currently viewing Як вибрати перфоратор

Як вибрати перфоратор

Перфоратор – дриль з ударним механізмом, в якому використовується електромагнітний або електропневматичний принцип формування удару. Даний інструмент призначений, в першу чергу, для руйнують робіт, як правило, з твердими матеріалами, такими як бетон, цегла, природний і штучний камінь і ін. За своїми функціями, перфоратор дуже сильно нагадує електродриль, що служить помилкою для багатьох споживачів, так як вони просто не бачать ніякої різниці між даними інструментами. А різниця є, причому досить суттєва.

Принцип роботи Робочими органами в перфораторі можуть виступати бур, піку, зубило, коронка. З огляду на специфічних особливостей принципу роботи даного інструменту, свердла відрізняються від звичних спіральних, які використовуються в звичайних дрилях. Основна відмінність виражається в злегка зміненої хвостовій частині ( “хвостовике”).

Такий своєрідний тип посадки ріжучого інструменту необхідний для забезпечення руху бура вздовж власної осі по час роботи в режимі удару. Однак звичайні свердла також знаходять своє застосування при роботі з перфоратором. Для їх установки використовують спеціальні перехідники або змінні патрони. Останній варіант більш зручний і, як результат, більш поширений. Що стосується змінних перехідників, вони представляють собою додатковий трьохкулачковий патрон, який одягається на основний патрон перфоратора і істотно подовжує конструкцію, що призводить до посилення радіальних биття, люфтів, а також до більш відчутним “відходам” свердла від потрібного положення. До слова, радіальний бій бура в патроні виключити в повній мірі неможливо, він обумовлений конструкцією перфоратора, тому, навіть не використовуючи додаткові насадки і перехідники, вам не вдасться виконати “ювелірну” роботу свердлом маленького діаметру. Для цього призначені зовсім інші інструменти.

Що ж стосується власного патрона перфоратора, то він також має свої відмінності. Найголовніше – це те, що в поєднанні з незвичайною формою хвостовика бура, він дає можливість свердла рухатися в поздовжньому напрямку на певну відстань. Така система отримала назву Special Direct System – SDS. Її плюсом є те, що вібрації, які виникають в процесі роботи, частково пригнічуються, що підвищує комфорт при використанні перфоратора, також збільшується і продуктивність інструменту.

На даний момент існує три типи кріплення бура. Першим, і найпоширенішим, по праву вважається SDS plus. Багато в чому, своєю популярністю вона зобов’язана лише тим, що використовується на перфораторах невеликих габаритів (вага не перевищує 4 кг) які призначені для довбання отворів менше 30 мм в діаметрі. Такі моделі отримали найбільшу популярність, тому роботи такого плану є найбільш поширеними серед широкого кола користувачів. Решта типів кріплення відрізняються лише розмірами хвостовика бура і розмірами отворів.

Системою SDS max обладнується професійний інструмент (вага до 11 кг). Розмір максимально можливих отворів в цьому випадку збільшується до 52 мм. Третій тип кріплення з’явився не так давно і отримав назву SDS-top. За заявою розробників це найоптимальніший варіант для свердління та довбання отворів 16-25 мм. Вперше, почав застосовуватися на інструменті компанії Bosch, але поки не отримав належного поширення, так як багато фахівців дотримуються перевірених систем.

Варто відзначити, що різні компанії схильні до виготовлення індивідуальних хвостовиків бурів для свого інструменту, які будуть в деякій мірі відрізнятися від продукції інших компаній. Тому, при покупці перфоратора варто поцікавитися, наскільки розвинений асортимент аксесуарів конкретної марки, щоб в майбутньому, для вас не став сюрпризом той факт, що не всі насадки на увазі своїх конструктивних особливостей можуть використовуватися на вашому перфораторі.

Як випливає з визначення перфоратора, основною відмінністю від ударного дриля є інший принцип формування удару. Якщо в ударного дриля коливання свердла формуються завдяки храповими механізму, то у випадку з перфораторами даний процес відбувається за рахунок наявності електромагнітного або електропневматичного механізму.

Електромагнітний удар формується завдяки двом електромагнітним котушок, які забезпечують зворотно-поступальні рухи сердечника. Сердечник, в свою чергу, передає удар на торцеву частину бура, завдяки чому ми можемо спостерігати ударні дії перфоратора.

Електропневматичний механізм відрізняється за своїм принципом дії від електромагнітного. Для більш наочного прикладу, пропонуємо розглянути картинку трохи нижче, на якій детально зображений принцип дії такого перфоратора.

Зчеплення передає ударне дію електромотора через повітряну подушку, де ударну дію перетворюється в лінійний рух ударного поршня. Ударний поршень рухається на дуже високій швидкості і передає енергію літаючого поршня, який, в свою чергу, впливає на патрон. Сила енергії, що генерується удару в даному випадку ніяк не залежить від того, наскільки сильно оператор тисне на інструмент. Досягається потужність такого пристрою коливається в межах 500-1500 Вт, вага від 2 до 11 кг.

Багато покупців не бачать ніякої різниці між формуванням удару в дрилі і перфоратори, і, як наслідок, не можуть з точністю зрозуміти, в чому ж велика різниця даних інструментів. Раз вже з принципом їх дії ми вже познайомилися, то варто зупинитися на деяких дуже важливих моментах, про які багато хто не знає. Перше, на що хотілося б звернути вашу увагу, це різниця в призначенні дрилі і перфоратора. Ударний дриль не призначена для тривалого користування в режимі удару і розрахована лише на разові і нетривалі роботи з бетоном, коли як перфоратор не може якісно і акуратно виконувати свої обов’язки в звичайному режимі свердління, так як призначений для бурових робіт з твердими матеріалами. Як наслідок, неправильне використання інструменту призводить до швидкого виходу його з ладу.

Другим помилкою є можливість довготривалого використання перфоратора в якості відбійного молотка. Тривалі поперечні навантаження на вал, які виникають в такому процесі, швидко призводять до поломки деяких складових частин інструменту, причому, як правило, про відновлення старої деталі мови вже бути не може, можливий лише варіант заміни на нову.

Що стосується зовнішнього вигляду і форми перфораторів, то їх прийнято розрізняти два основних типи – прямі і L-образні. У прямих – двигун розташований в горизонтальній площині, що забезпечує більш витягнуту, але тонку форму інструменту, що дозволяє працювати у вузьких отворах і щілинах. В L-образних перфораторах двигун розміщений вертикально, що зменшує його довжину, але збільшує площу охолодження мотора, отже, працювати “вертікалка” можна довше.

Як правило, L-образні інструменти мають істотний ресурсом, проте і вага у них трохи більше, ніж у інших.

За кількістю режимів роботи перфоратори можуть бути одно-, дво- або режимний. Перший режим – свердління, тут повна аналогія зі звичайною дрилем, підходить для роботи з металами і деревом. Другий – кругове обертання свердла з ударними рухами уздовж своєї осі, використовується для роботи з бетоном і цеглою. У третьому режимі, притаманному виключно перфораторів, здійснюється лише удар, обертання свердла відсутня. Кожна окрема модель перфоратора може бути оснащена як одним, так і декількома режимами роботи. Отже, краще підбирати для себе модель з найбільшою кількістю режимів роботи, так як в результаті ви отримуєте дійсно багатофункціональний інструмент, який зможе виконати необхідний набір операцій з свердління, довбання та ін.

Всі виробники подібного будівельного інструменту, втім, як і будь-якого іншого, намагаються об’єднати у своєму товарі такі якості як потужність, легкість і малі габарити. Сучасні моделі перфораторів враховують і жорсткі вимоги безпеки, так як робота з такими пристроями несе в собі підвищений ступінь небезпеки. У зв’язку з цим, інструмент оснащується спеціальною запобіжною муфтою, яка з одного боку захищає двигун, коли бур заклинює, а з іншого – охороняє від травм самого робітника, оскільки дозволяє прослизати елементам, коли бур знаходиться в затиснутому положенні.

Як і у випадку з будь-якими іншими інструментами, різного роду приємні доповнення, якими оснащуються сучасні моделі, не обходять стороною і перфоратори. В даний час складно знайти таку модель (звичайно, мається на увазі продукція добре відомих компаній, хоча подібні тенденції спостерігаються і сфері бюджетного товару), яка не була б оснащена, наприклад, захистом від пилу. Новий інструмент, на додаток до всього іншого, обладнаний хорошою системою вентиляції, також широко використовується і антивібраційні системи, які суттєво пом’якшують і компенсують неприємні вібрації при роботі з інструментом. Дуже зручно, коли перфоратор має обмежувач глибини свердління. Також, при виборі певної моделі, не зайвим буде наявність регулювання швидкості обертання валу при роботі (в деяких моделях досить встановити потрібну швидкість, а електроніка зробить всю іншу роботу сама). Можливі навіть так звані “розумні” режими роботи, коли перфоратор, а точніше його процесор, сам підбирає оптимальну швидкість, залежно від того, з яким матеріалом ведуться роботи.

Ще одним приємним і в той же час дуже зручним сюрпризом може стати кнопка-фіксатор, яка проявляє себе якнайкраще в разі тривалих робіт з свердління (довбання), коли доводиться дуже довго тиснути на вимикач. Така кнопка допомагає зупинити вимикач, щоб не тримати його натиснутим довгий час, що часом дуже незручно і завдає багато клопоту. Для особливо охайних користувачів перфораторів виробники оснащують деякі свої моделі навіть вбудованим пиловідсмоктувач. Втім, в даний час, вже досить складно придумати щось таке, до чого не встигли здогадатися провідні компанії для того, щоб підвищити комфортність використання свого товару, а також догодити практично всім примхам своїх клієнтів. Але, слід пам’ятати про те, що перфоратори, в порівнянні зі своєю найближчою родичкою, дрилем, є більш дорогим задоволенням, і наявність всіх доповнень ще більше збільшує вартість інструменту. Більш дорогими є і витратні матеріали для нього.

Як не помилитися з вибором? Ось найголовніший і животрепетне питання, яке не дає спокою, якщо ви зважилися на придбання перфоратора, але не володієте поки всією інформацією, яка може стати в нагоді при покупці. Ми постараємося в даній статті звернути увагу на те, чим в першу чергу варто керуватися при виборі такого інструменту як перфоратор.

В першу чергу, фахівці радять не гнатися за максимальною потужністю з закритими на все інше очима, а приділити свою увагу вибору саме того інструменту, в якому реалізовано найбільшу кількість необхідних саме вам функцій. Звичайно, потужність також грає не останню роль, але відразу ж спливає в розумі приказка “сила є – розуму не треба”. Думаю, ви не помилитеся, якщо для початку підберете для себе багатофункціональний пристрій, а потім зупиніться на необхідної для вас цифрі потужності, адже нерозумно купувати професійний перфоратор, якщо лише іноді знадобиться просвердлити невеликий отвір в стіні під рамку з фотографією коханої дружини або дитини. Не слід забувати і про те, що багато бюджетні моделі навмисно забезпечені безліччю додаткових “прибамбасів” лише для того, щоб привернути увагу потенційного покупця. Але, це лише своєрідний комерційний хід, який закінчується лише тим, що страждає якість тих самих приємних дрібниць через їхню велику кількість та низької вартості продукту в цілому. Професійний і дорогий інструмент відрізняється, перш за все, якістю і, як правило, залишається під впливом мінімалістських ідей. Тому професійні дорогі перфоратори в більшості випадків включають в себе лише найнеобхідніше, але гарантують виняткову стабільність роботи і повну реалізацію використовуваних функцій.

Наступний важливий параметр, на який варто звернути увагу при покупці, максимальний діаметр буріння отворів в тому чи іншому матеріалі, причому керуватися потрібно саме параметром для бетону.

Важливо, щоб у інструменту була хороша захист, а також стерпна система теплообміну, тому як будь-якій механізму, властиво грітися в тій чи іншій мірі, і такий фактор, як перегрів не повинен відволікати від роботи або, що ще гірше, зупиняти її.

Ви можете поцікавитися також наявністю такого “зручності”, як керуюча електроніка для точного початку свердління та регулювання сили удару, яка допоможе виконати всю роботу якомога акуратніше. Постійна (константная) електроніка призначена для підтримки заданого параметра при збільшенні навантаження, вона дозволяє перфоратора зберігати необхідні обороти в незалежності від того, як змінюються зовнішні умови під час свердління (твердість матеріалу, тиск на свердло і ін.). М’який пуск дозволяє виключити так званий ефект “смикання” при первісному натисканні на кнопку запуску, коли початкові високі обороти по інерції змушують рухатися корпус перфоратора в сторону руху електродвигуна, інструмент як би намагається вирватися з рук, що дуже неприємно. Захист від перегріву не дозволить перфоратора згоріти при надмірному навантаженні, а пристрій відключення / включення блокування обертання дозволить встановити долото в необхідний робочий стан в залежності від тієї ситуації, в якій використовується інструмент. Дуже корисною може виявитися наявність перемикача напрямку обертання (реверс), який використовується для звільнення заклинило робочого інструмента. У поєднанні з системою регулювання обертів він дозволить використовувати перфоратор як шуруповерт, який зможе не тільки закручувати, а й відкручувати шурупи.

Важливим є той факт, наскільки добре розвинена мережа обслуговування інструменту конкретної компанії. Варто заздалегідь поцікавитися, чи є у вас в місті сервіс гарантійного обслуговування, інакше існує досить велика ймовірність того, що доведеться вести перфоратор дуже далеко в разі поломки, що ще більше погіршить ситуацію.

У будь-якому випадку, при покупці перфоратора, втім, як і в будь-який інший ситуації, слід в першу чергу визначитися з тим, для яких цілей він буде використовуватися. І якщо ви помітите, що та модель, на яку припав ваш погляд, має неймовірним потенціалом, більша частина якого вам ніколи, можливо, і не знадобиться, думаю, в цьому випадку варто задуматися про придбання чогось більш дешевого, щоб не витрачати свої гроші на невикористовувані функції.